Kompendium wiedzy - Eckert

Koncepcja Przemysłu 4.0 – jakie wymagania są stawiane wobec użytkowników w dobie czwartej rewolucji przemysłowej?

Odkryj świat najnowszych zmian oraz technologii wprowadzonych przez czwartą rewolucję przemysłową. Rozwiązania proponowane przez lidera w branży maszyn do cięcia CNC zaskoczą cię swoją innowacyjnością!

Czytaj dalej...

Zasada działania oraz zastosowanie palnika acetylenowo-tlenowego w przemyśle

Do czego używa się palnika acetylenowo-tlenowego? Wykorzystujące metodę cięcia gazowego palniki acetylenowo-tlenowe są jednymi z najpopularniejszych narzędzi służących do rozdzielania metali o właściwościach niskostopowych oraz niskowęglowych. Proces cięcia materiału metalowego polega na doprowadzeniu go do temperatury, w której w kontakcie z palnikiem ulega spaleniu i ulotnieniu się w postaci tlenku metalu. Taki efekt jest możliwy jedynie dzięki zastosowaniu odpowiednio skonstruowanych palników, które potrafią wymieszać tlen z konkretnymi proporcjami gazu palnego.

Czytaj dalej...

Ranking przecinarek plazmowych – 2019/2020

Przecinarki plazmowe stanowią jedną z najprężniej rozwijających się i najefektywniejszych metod cięcia metali. Istnieje wiele parametrów pomagających w doborze najlepszego urządzenia, które najszybciej zagwarantuje pożądane efekty. Czynnik podstawowy, który jest niezbędny do określenia przed zakupem urządzenia, to rodzaj metalu, z jakim będzie pracować przecinarka oraz jego grubość. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli spełniających różne kryteria. W zależności od zastosowania ranking najlepszych modeli może się różnić. Dlatego właśnie warto spojrzeć na topowe modele w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę parametry, cenę oraz ekonomię.

Czytaj dalej...

Plazma – na czym dokładnie polega cięcie plazmowe

Cięciem plazmowym nazywamy technikę cięcia metalu, której istotą jest jego topienie i wyrzucanie ze szczeliny cięcia. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnego, plazmowego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem dużej energii kinetycznej. Aby proces cięcia przebiegał poprawnie, niezbędne jest utrzymanie jarzącego się łuku pomiędzy materiałem ulegającym przecięciu a elektrodą nietopliwą. Przepuszczany przez jarzący się łuk elektryczny strumień sprężonego powietrza powoduje jonizację, a także wysokie zagęszczenie mocy.

Czytaj dalej...

Co warto wiedzieć o cięciu plazmą?

Cięcie plazmowe to niewątpliwie najpopularniejsza technologia cięcia CNC. Korzystając z wieloletniego doświadczenia firmy Eckert, postanowiliśmy stworzyć zbiór porad dotyczących cięcia plazmowego, w oparciu o problemy, z którymi spotykamy się na co dzień. Mamy nadzieję, że ułatwią one pracę operatorom przecinarek oraz skłonią do lepszej dbałości o maszynę.

Czytaj dalej...

Cięcie materiałów kompozytowych za pomocą maszyn do cięcia CNC

Maszyny do cięcia CNC kojarzone są głównie z obróbką elementów metalowych, niekiedy także kamiennych. Jednak dwie z technologii cięcia - wodna oraz laserowa umożliwiają pracę z większą ilością materiałów. Ciekawym przykładem są zwłaszcza tworzywa sztuczne, wykorzystywane w przemyśle coraz częściej, głównie ze względu na swoje właściwości. Bardzo pożądane są na przykład materiały, które zachowują ogromną wytrzymałość, pozostając przy tym lekkimi i elastycznymi. Jakie są w obróbce? Czy wszystkie można ciąć w podobny sposób?

Czytaj dalej...

Sytuacja i trendy rozwojowe w branży maszyn do cięcia CNC

Maszyny do cięcia CNC tylko pozornie nie ulegają zmianom. W rzeczywistości, jest to branża bardzo silnie oparta na innowacjach, które stale są wdrażane w nowych urządzeniach. Jakkolwiek obecnie nie ma szans na pojawienie się nowej technologii cięcia, to rozwój skupia się na optymalizacji parametrów, które decydują o atrakcyjności urządzenia dla użytkownika.

Czytaj dalej...

Koszty eksploatacyjne waterjeta

Technologia cięcia strumieniem wody jest bardzo złożona pod względem zmiennych, które tworzą koszty eksploatacji maszyny. Celem niniejszego artykułu jest ustalenie wszystkich czynników, które mają wpływ na kształtowanie kosztu eksploatacyjnego maszyny oraz wskazanie ich wpływu względem siebie na skutek zmian wartości parametrów, które charakteryzują dane zmienne.

Czytaj dalej...

Bezpieczeństwo podczas pracy z maszynami do cięcia CNC

Bezpieczeństwo jest wartością w życiu codziennym oraz w miejscu pracy, której nie sposób w pełni oszacować lub wycenić. Zagrożenie zawsze będzie zjawiskiem niepożądanym, które powinno być eliminowane poprzez stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń, których skuteczność została uprzednio sprawdzona.

Czytaj dalej...

Chcę kupić maszynę do cięcia laserem - jak i dlaczego?

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup maszyn tnących w technologii laser fiber? Jedno jest pewne - na pewno nie z powodu ceny. Ze wszystkich dostępnych technologii, maszyny tego typu są właśnie najdroższe. Musi zatem oferować możliwości, które bezapelacyjnie spychają inne - tańsze - maszyny na dalszy plan.

Czytaj dalej...

Jak mądrze dokonać zakupu maszyny do cięcia strumieniem wody?

Zakup maszyny do cięcia wody powinien być poprzedzony dokładną analizą rynku. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że nieustannie pojawiają się nowe możliwości i rozwiązania. Warto zacząć poznawać je już na kilka miesięcy przed planowanym zakupem przecinarki, aby być pewnym, które nowości pomogą w optymalizacji parametrów produkcji, a które są zbędne w danym przypadku.

Czytaj dalej...

Laser do zadań specjalnych

Postęp technologiczny oraz rosnące wymagania ze strony przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metali sprawiają, że wykorzystywane dotychczas lasery CO2 powoli zostają zastępowane nowoczesną technologią światłowodową. Coraz więcej firm stoi przed wyborem: nieco tańsze w zakupie rozwiązanie CO2 czy innowacyjny laser Fiber. Odpowiedź jest bardzo prosta.

Czytaj dalej...

Technologia laserowa czy technologia plazmowa

Producenci maszyn do cięcia rozpisują się na temat porównania technologii i przekonują do wyższości produkowanych przez siebie rozwiązań nad innymi dostępnymi na rynku. Jest to naturalne z punktu widzenia marketingowego. Warto jednak zastanowić się, czy producent jednego rozwiązania technologicznego może w wiarygodny sposób odnieść się do innych dostępnych na rynku, a przede wszystkim czy ma dostateczną wiedzę, aby móc w ogóle porównywać.

Czytaj dalej...

Technologia laserowa typu fiber

Laser Fiber (nazywany też światłowodowym), w odróżnieniu od laserów pracujących w innej technologii (np. ze źródłem CO2 lub dyskowym), cechuje się zarówno światłowodowym źródłem, jak i światłowodowym prowadzeniem wiązki. W Fiber elementem czynnym jest światłowód domieszkiwany jonami pierwiastków ziem rzadkich, takimi jak erb, iterb, neodym i pompowany półprzewodnikowymi diodami laserowymi.

Czytaj dalej...

Przygotowanie do spajania czyli fazowanie krawędzi podczas cięcia

Do dziś większość zakładów wycina elementy prostopadle do materiału, a następnie przygotowuje fazy spawalnicze. Proces ten wygląda tak, że wycięty prostopadle element jest transportowany na stanowisko obróbki dodatkowej, gdzie za pomocą frezarki, palnika tlenowego lub plazmowego następuje ukosowanie. Często jest on także szlifowany. Proces produkcyjny jest przez to wydłużony, co w konsekwencji podnosi koszty.

Czytaj dalej...

Technologie cięcia termicznego i hydroabrazywnego

Cięcie blach o różnej, często bardzo dużej grubości, jest znaczącym wyzwaniem dla większości firm produkcyjnych. Cięcie mechaniczne, ew. wytłaczanie sprawdza się przy cienkich blachach i w większości ma zastosowanie do cięcia prostych krawędzi. Do blach grubszych stosuje się obecnie różne technologie cięcia termicznego lub wodnego. Są to: cięcie tlenowe, cięcie plazmowe, cięcie laserowe i cięcie wodne (hydroabrazywne).

Czytaj dalej...

Światowa technologia już w Polsce!

Aby Firma mogła rozwijać się, konieczne jest inwestowanie w nowoczesne rozwiązania. Firma Projekt-Pol z Sosnowca zdecydowała się na wdrożenie w swoim parku maszynowym innowacyjnej maszyny Laser Fiber Firmy ECKERT. O powodach, dla których warto było zdecydować się na najnowszą technologię, i o wymiernych korzyściach, jakie przynosi bycie krok przed konkurencją, rozmawiamy z Alfredem Gazy, włascicielem Firmy Projekt-Pol.

Czytaj dalej...

Cięcie stali konstrukcyjnej

Tradycyjną metodą cięcia stali konstrukcyjnych jest cięcie termiczne palnikiem acetylenowo-tlenowym lub palnikiem propanowo-tlenowym. Proces ten wykorzystywany jest do cięcia stali konstrukcyjnych, w zależności od potrzeb produkcyjnych, przy grubości już od 4 mm. Jednak szeroki zakres strefy ciepła może spowodować odkształcenie się blachy przy cienkim materiale. Natomiast przy grubych materiałach - 35 mm i więcej, tzw. cięcie tlenowe może być wydajniejsze i tańsze. Maksymalna grubość ciętego materiału na naszych maszynach to 300 mm.

Czytaj dalej...

Cięcie stali nierdzewnej

Do cięcia stali nierdzewnej można zastosować takie technologie, jak: cięcie laserem, cięcie plazmą oraz cięcie wodą (hydroabrazywne). Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy przeanalizować, jakiej grubości materiały będą cięte,  jaka precyzja jest wymagana i oczywiście należy wziąć pod uwagę aspekty ekonomiczne.

Czytaj dalej...

Tworzenie konstrukcji rurowych

Inżynierowie z firmy ECKERT opracowali nowoczesny i innowacyjny system pozwalający na kształtowe cięcie rur oraz bezpośrednie przygotowanie na nich odpowiednich faz spawalniczych. Połączenie urządzeń do cięcia 3D i zaawansowanego oprogramowania oraz doświadczenia w spawalnictwie i wiedzy matematycznej pozwoliło na wdrożenie systemu, który umożliwia tworzenie skomplikowanych konstrukcji rurowych.

Czytaj dalej...

Cięcie kamienia

Do niedawna jeszcze cięcie kamienia kojarzyło się z piłami i tarczami diamentowymi, które umożliwiały przecinanie kamienia tylko w linii prostej. Obecnie istnieją na rynku technologie, które otwierają nowe drogi i możliwości. Do takich możliwości zaliczamy cięcie hydroabrazywne, czyli za pomocą strumienia wody z ewentualną domieszką ścierniwa (garnetu).

Czytaj dalej...

Cięcie tworzyw sztucznych

Do cięcia tworzyw sztucznych, w zależności od rodzaju materiału, proponujemy naszym klientom takie technologie,  jak cięcie laserowe lub cięcie wodą (hydroabrazywne).

Czytaj dalej...

Cięcie metali kolorowych

Do cięcia metali nieżelaznych (kolorowych) można zastosować takie technologie, jak: cięcie laserem, cięcie plazmą oraz cięcie wodą (hydroabrazywne). Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy przeanalizować, jakiej grubości materiały będą cięte,  jaka precyzja jest wymagana i oczywiście należy wziąć pod uwagę aspekty ekonomiczne.

Czytaj dalej...
 • stom_kielce_logo.jpg

  Kielce, Polska
  19-21.10.2021

 • itm-2015-logo.jpg

  Poznań, Polska
  31.08-3.09.2021

 • schweissen.jpg

  Essen, Niemcy
  11 - 15.09.2023

 • blechexpo.jpg

  Stuttgart, Niemcy
  26.10-29.10.2021

 • euroblech_logo_2014.png

  Hanower, Niemcy
  25.10-28.10.2022

 • PWG.png

  Produkt ConnECKt 4.0 wyróżniony na Polskiej Wystawie Gospodarczej przez Prezydenta RP

 • gryf_-_nominacja.png

  Nagroda Dolnośląskiego Gryfa w kategorii “Dolnośląski Produkt Roku” za produkt ConnECKt 4.0

 • forbes.png

  Wyróżnienie w rankingu mięsięcznika Forbes forum firm rodzinnych 2019

 • not.png

  Nagroda wicemistrza Techniki Zagłębia Miedziowego, za system ConnECKt 4.0

 • itm.png

  Kapituła Konkursowa targów nagrodziła złotym medalem system ConnECKt 4.0

 • gryf-a.png

  Nagroda Dolnośląskiego Gryfa w kategorii “Sukcesja z sukcesem”

 • zloty-medal-itm-2014.jpg

  Kapituła Konkursowa targów nagrodziła złotym medalem przecinarkę CNC Onyx

 • Gazela_Biznesu.png

  Gazel Biznesu włączyła markę ECKERT do grona najdynamiczniej rozwijających się firm

 • zloty-medal-itm-2014.jpg

  Kapituła Konkursowa targów nagrodziła główną nagrodą Diament Fiber Laser z PCS

 • zloty-medal-itm-2e719a5797f2024429516d65e5d53fba1.jpg

  Kapituła Konkursowa targów nagrodziła główną nagrodą Diament Fiber Laser z PCS

 • acantus.jpg

  Nagroda Acanthus Aureus, za najlepsze stoisko, sprzyjające realizacji strategii marketingowej firmy

 • zloty-medal-itm-2e719a5797f2024429516d65e5d53fba1.jpg

  Kapituła Konkursowa targów nagrodziła główną nagrodą Diament Fiber Laser z PCS