Cięcie hydroabrazywne, czyli rozdzielanie materiału za pomocą strumienia wody z lub bez dodatku ścierniwa jest przeznaczony do każdego rodzaju materiałów od metalu po szkło i drewno. Dodatkowo jeżeli obrabiany materiał nie może zostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na brak wpływu strefy ciepła, cięcie hydroabrazywne jest jedyną możliwością. Brzegi ciętych elementów nie nadtapiają się, zachowując przy tym bardzo wysoką jakość krawędzi (nie wymagającą dodatkowej obróbki). Przykłady zastosowań cięcia strumieniem wody tworzyw sztucznych i innych materiałów: cięcie PMMA (pleksi), PVC, gumy, gąbki, szkła, kamienia, skóry.
Kluczowa przyczyna, dla której warsztaty wyposażone w plazmę kupują precyzyjne przecinarki wodne to uzyskanie zleceń obejmujących materiały nieprzewodzące i precyzyjne wykonywanie części.
Cięcie waterjet to technologia, która bazuje na wysokim ciśnieniu strumienia wody. Maszyny CNC opierające się na cięciu wodnym wzbudzają zainteresowanie, ponieważ są wykorzystywane do obróbki niemal każdego materiału. Związane jest to z brakiem oddziaływania cieplnego na obrabiany surowiec i jego właściwości. Dlatego cięcie wodą nazywa się też „zimną” technologią. Czysty strumień wody wykorzystywany jest do przecinania materiałów miękkich. W przypadku twardszego tworzywa, cięcie wodne wzbogacane jest o ścierniwo, czyli garnet o ściśle określonej gramaturze.
- materiały kruche (szkło, ceramika, płytki, gres)
- metale kolorowe i ich stopy
- stal nierdzewna
- stal węglowa
- tektura i opakowania papierowe
- drewno i materiały drewnopodobne
- guma i inne tworzywa sztuczne
- aluminium
- kamień (marmur, granit)
- gąbka
- pianki twarde i miękkie
Sprawdź nasze wodne przecinarki!