Opal WaterJet Combo
Opal WaterJet Combo
Opal WaterJet
Opal WaterJet
Onyx
Onyx
Szafir
Szafir
Chrom
Chrom
Jantar
Jantar
Agat
Agat
Rubin HD
Rubin HD
Rubin ECO
Rubin ECO
Diament Fiber Laser 2
Diament Fiber Laser 2

Cięcie plazmowe

Cięcie plazmą polega na stapianiu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym. Pozwala na cięcie wszystkich materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny. Ten rodzaj rozdzielania materiałów znalazł zastosowanie w przemyśle już w latach 50. ubiegłego wieku. Rozwój i ciągłe udoskonalanie tej technologii sprawiło, że zarówno zakres ciętych materiałów i ich grubości, a także prędkość cięcia znacząco wzrosły. Przykładowo różnica w szybkości palenia plazmą i tlenem jest tak duża, że przy grubości 3 mm plazma może zastąpić 5 palników tlenowych. Przy grubości 10 mm ta różnica maleje do 2/3 razy. Rozwój technologii spowodował także, iż w pewnych warunkach cięcie plazmowe stało się konkurencyjne dla takich procesów, jak np. cięcie laserowe. Jest to możliwe przy zastosowaniu plazmy High Definition. Cięcie odbywa się w osłonie gazów wirujących, które zawężają łuk plazmowy. Wiązka jest bardziej skupiona dzięki czemu krawędzie ciętego detalu są mniej zukosowane. Ponadto podczas procesu cięcia powstaje mniej szlaki, a detale są szybciej i dokładniej wycięte. Poza tym w technologii HD stosujemy chłodzenie cieczą, co zapewnia dłuższą żywotność części szybko zużywających się.

Zalety cięcia plazmą:

 • wysoka prędkość cięcia,
 • cięcie bez podgrzewania – szybkie przebijanie,
 • wąska strefa wpływu ciepła – stosunkowo niewielki wpływ temperatury na cały materiał dzięki dużym prędkościom i wąskiemu działaniu temperatury,
 • niewielka szczelina cięcia,
 • możliwość cięcia bez nadpalania materiałów cienkich,
 • relatywnie niski koszt inwestycji,
 • bardzo duże tempo produkcji z blachy cienkiej po właściwym ustawieniu i zaprogramowaniu. 

Cięcie łukiem plazmowym nie jest jednak pozbawione wad:

 • duży hałas (bez znaczenia w przypadku procesu cięcia pod wodą),
 • silne promieniowanie,
 • duża ilość gazów i dymów (problem rozwiązuje System Inteligentnego Sterowania Stołami Sekcyjnymi),
 • zmiany w strefie wpływu cięcia,
 • trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi (problem rozwiązuje plazma High Definition).

Cięcie plazmą – zastosowanie Łuk plazmowy, który odpowiada za cięcie plazmą, służy do obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny (np. stal czarna oraz nierdzewna i aluminium). Cięcie plazmowe może odbywać się w sposób manualny lub zmechanizowany. Systemy plazmowe są przygotowane do rozcinania blach o grubości do 75 mm (manualne systemy) oraz o grubości do 100 mm, w przypadku zmechanizowanych systemów. Przecinarki plazmowe wykorzystywane są nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia. Poznaj rodzaje naszych maszyn od cięcia plazmowego!

Cięcie plazmą – zastosowanie


Łuk plazmowy, który odpowiada za cięcie plazmą, służy do obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny (np. stal czarna oraz nierdzewna i aluminium).

Systemy plazmowe są przeznaczone do cięcia blach o grubości do 160 mm. Przecinarki plazmowe wykorzystywane są nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia.

Poznaj rodzaje naszych maszyn od cięcia plazmowego!

Podsumowując jest to metoda ekonomiczna i dobra jakościowo dla materiałów ze stali konstrukcyjnej o grubości poniżej 30 mm, stali stopowej i kolorówki. Doskonała relacja szybkość / jakość / cena.