Cięcie plazmą polega na stapianiu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym. Pozwala na cięcie wszystkich materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny. Ten rodzaj rozdzielania materiałów znalazł zastosowanie w przemyśle już w latach 50. ubiegłego wieku. Rozwój i ciągłe udoskonalanie tej technologii sprawiło, że zarówno zakres ciętych materiałów i ich grubości, a także prędkość cięcia znacząco wzrosły. Przykładowo różnica w szybkości palenia plazmą i tlenem jest tak duża, że przy grubości 3 mm plazma może zastąpić 5 palników tlenowych. Przy grubości 10 mm ta różnica maleje do 2/3 razy. Rozwój technologii spowodował także, iż w pewnych warunkach cięcie plazmowe stało się konkurencyjne dla takich procesów, jak np. cięcie laserowe. Jest to możliwe przy zastosowaniu plazmy High Definition. Cięcie odbywa się w osłonie gazów wirujących, które zawężają łuk plazmowy. Wiązka jest bardziej skupiona dzięki czemu krawędzie ciętego detalu są mniej zukosowane. Ponadto podczas procesu cięcia powstaje mniej szlaki, a detale są szybciej i dokładniej wycięte. Poza tym w technologii HD stosujemy chłodzenie cieczą, co zapewnia dłuższą żywotność części szybko zużywających się.
Cięcie plazmą – zastosowanie Łuk plazmowy, który odpowiada za cięcie plazmą, służy do obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny (np. stal czarna oraz nierdzewna i aluminium). Cięcie plazmowe może odbywać się w sposób manualny lub zmechanizowany. Systemy plazmowe są przygotowane do rozcinania blach o grubości do 75 mm (manualne systemy) oraz o grubości do 100 mm, w przypadku zmechanizowanych systemów. Przecinarki plazmowe wykorzystywane są nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia. Poznaj rodzaje naszych maszyn od cięcia plazmowego!
Łuk plazmowy, który odpowiada za cięcie plazmą, służy do obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny (np. stal czarna oraz nierdzewna i aluminium).
Systemy plazmowe są przeznaczone do cięcia blach o grubości do 160 mm. Przecinarki plazmowe wykorzystywane są nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia.
Poznaj rodzaje naszych maszyn od cięcia plazmowego!
Podsumowując jest to metoda ekonomiczna i dobra jakościowo dla materiałów ze stali konstrukcyjnej o grubości poniżej 30 mm, stali stopowej i kolorówki. Doskonała relacja szybkość / jakość / cena.